رسیدن به رتبه 1 نتایج گوگل برای یک سایت از بهترین و مهمترین اهدافی است که میتواند به افزایش بازدید بیشتر و فروش بیشتر کسب و کار کمک شایانی بکند. در این نوشته به بررسی مهمترین مواردی که دریک وبسایت باید بررسی شوند تا بتواند سئو بهتر و رتبه بالاتری را کسب کند پرداخته ایم.

پرسشی تکراری: سئو چیست؟

سئوالی که هزاران بار پرسیده شده است و پاسخ های فراوانی برای آن وجود دارد. از نظر من سئویک دیدگاه است! مخصوصا که امروزه موتورهای جستجو مانند گوگل معنایی شده اند و اساس رتبه بندی سایتها در نتایج جستجو (SERP) نه بر اساس صرفا کلید واژه ها که بیشتر با تکیه بر رضایتمندی مشتری و مخاطبان از مطالعه آن بوده است. پس میتوان گفت سئو یعنی متن را از نگاه کاربر ببینیم و آنچه مفهوم و تفسیر و تاثیر گزاری بر ذهن مخاطب و ماندگاری دارد را “محتوای بهینه  شده” بنامیم.

انواع سئو و بهینه سازی سایتها
انواع سئو بر اساس ساختار

انواع سئو:

کلی تقسیم بندی برای سئو تعریف کرده اند و میشود بهینه سازی ها را به انواع زیر تقسیم کرد:

سئوی ساختاری

تکنیکال سئو (Technical SEO) یا سئوی ساختاری که کمتر به آن توجه میشود ؛ عبارت است از بررسی مواردی که به ساختار وب سایتها مربوط میشود و میتوان فاکتورهای مهم آن را به گروه های زیر تقسیم کرد:

 • خزش و ایندکس
 • ریدارکت ها
 • فاکتورهای مربوط به کدینگ و ساختار
 • آدرسها
 • لینک ها
 • تصاویر

که البته هر کدام آنها نیز به موارد دیگری تقسیم میشوند. مثلا بخش ایندکس ها به بررسی خطاهای 4xx  و 5xx میپردازد و یا مثلا بررسی نقشه سایت بسیار مهم است.
همچنین به بررسی مواردی همچون فریم ها ؛ ادرسهای کانونیکال ؛ پیوندهای شکسته و نظایر آن پرداخته میشود.

درست بودن حدود 25 فاکتور در این بررسی به معنای مناسب بودن سئوی ساختاری وب سایت بوده و موتورهای جستجو امتیاز بالایی را برای آن قائل میشوند.

سئوی درونی

سئوی درونی یا On Page SEO  که نزد متخصصین تولید محتوا و سئوکاران از اهمیت خاصی برخوردار است نوع دیگری از سئو میباشد.
در این بهینه سازی مواردی همچون عناوین نوشته ها از لحاظ  تعداد کاراکتر، کلمات کلیدی ، پیوند ها ، تکراری بودن و نظایر آن مورد بررسی قرار میگیرد.

موارد مرتبط با بومی سازی و  لوکالیزیشن هم باید در سئوی درونی انالیز شود. مجموعا حدود 15 فاکتور اصلی در آنالیز سئوی درونی باید در وب سایتها بررسی گردد.

بهینه بودن سایت از نظر سئوی داخلی برای افزایش رتبه سایت در گوگل بسیار مهم است.

سئوی بیرونی

سئوی بیرونی یا Off Page Seo یعنی انجام سئو و بهینه سازی محتوا خارج از سایت منبع. اجازه بفرمایید توضیح بیشتری در این مورد ارائه شود.

مهمترین مواردی که در سئوی بیرونی مد نظر قرار میگیرد عبارت است از:

 • رپورتاژ (Reportage)
 • بک لینک (Back Link)

رپورتاژ چیست؟

یا خبر مقاله یا محتوایی است که بر روی یک سایت پر بازدید قرار گرفته است و در آن آدرس ؛ نام و مشخصات سایت ما درج شده است. طبعا بدلیل بازدید بالای آن سایت توسط کاربران و موتورهای جستجو ؛ بازدید و رتبه سایتهای گزارش شده نیز افزایش میابد. توجه بفرمایید که هرچقدر موضوع سایت رپورتاژ دهنده به سایت شما نزدیکتر باشد امتیاز بیشتری را دریافت خواهید نمود.

بک لینک چیست؟

شاید بتوان پیوند خارجی را بک لینک تعرفی کرد. بک لینک یعنی سایتی پر بازدید یا مهم در محتوای خود لینکی به سایت شما داده باشد. بدین ترتیب اعتبار خود را به شما منتقل خواهد کرد. درست مثل اینکه آدم معروف و مشهوری در یک سخنرانی اسم ما را بیاورد و تایید کند.

سئوی محلی

حتما وقتی در گوگل به دنبال واژه ای یا محصولی بوده اید توجه کردید که در کنار نتایج ؛ اسم و آدرسی از یک فروشگاه یا شرکت یا … را نمایش میدهد. این نقشه همان لوکال سئو (Local SEO) یا سئوی محلی است.

بسیار مهم و شگفت انگیز است که شخصی به دنبال خدمت یا محصولی باشد و نزدیک ترین شرکت و یا کسب و کار مرتبط با جستجو را بیابد و آن آدرس شما باشد! پس حتما به دنبال سئوی محلی نیز باشید.

رنگ سئوی شما چیست؟

تعجب نکنید! نوعی دیگر از تقسیم بندی سئو و بهینه سازی ؛ بر اساس رنگ آنها است:

 1. سئوی سفید یا کلاه سفید
 2. سئوی سیاه
 3. سئوی خاکستری

اما  اینها چی معنایی دارند و چه ارتباطی با کلاه؟ توضیح میدهیم.

خوب اصطلاح کلاه مربوط به هکرها بود که مثلا هکرهای کلاه سیاه یا کلاه سفید و حتی صورتی و رنگهای دیگر. کلا منظور از کلاه انجام دهنده آن است. مثلا سئوی کلاه سفید یعنی سئویی که  بوسیله یک متخصص کلاه سفید ( استفاده از روشهای قانونی و اصولی) انجام شود. پس بهتر است آن را همان سئوی سیاه ؛ سئوی سفید و سئوی خاکستری بنامیم.

سئوی سفید و سئوی سیاه
رنگهای سئو به روایت تصویر!

سئوی سفید

همانطور که گفتیم بهینه سازی سایت با استفاده از روشهای قانونی و اصولی سفید نامیده میشود. مثلا لینک سازی کلمات کلیدی بر روی محتوای ارزشمند نمونه ای از اقدامات مهم سئوی قانونی است.

سئوی سیاه

اسمش مشخص است که نباید خوب باشد احتمالا! سئوی وب سایت با استفاده از روشهای غیر قانونی ؛ ترفند ها و حقه ها و تقلب ها سئوی سیاه نامیده میشود. شاید برایتان جالب باشد مثالی بزنیم:
نوشتن کلمات کلیدی مهم و تکرار آن در صفحه با رنگی که دیده نمیشود! خوب کاربر متوجه آن نمیگردد اما موتورهای جستجو آن را میبینند، این نمونه ای یک تقلب و سئوی سیاه است.

سئوی خاکستری

میتونین حدس بزنید که سئوی خاکستری بین سیاه و سفید است و به معنای بهینه سازی متوسط یا همراه با کمی شلوغ کاری است!

مقالات بسیاری در مورد سئو در اینترنت هست و نخواستیم تکرار کنیم و در این مقاله بطور مختصر و گزیده نظرم را درباره سئو نوشتم.

اما خیلی خیلی مهم است که در کنار یک محتوای خوب ؛ سایت شما آنالیز شود و فاکتورهای مهم سئو مخصوصا سئوی ساختاری بررسی شوند و با رفع مشکلات سایت بتوانید رتبه بالایی را در نتایج گوگل بدست آورید.

در صورت تمایل میتوانید برای انجام آنالیز تخصصی سئوی تکنیکال و سئوی درونی با ما در تماس باشید.